100% натуральний латекс, міжнародне позначення NRL (natural rubber latex), є спінений сік Гевеї Бразильської, більш відомої як каучукове дерево.
Важливо знати, що термін «100% натуральний латекс» позначається NR (натуральний каучук), а «100% латекс» або «натуральний латекс» позначається SBR (стирол-бутадієновий каучук), це не те саме. Останній – це змішаний матеріал, у якому вміст природного соку зазвичай становить не більше 20%. Змішаний латекс менш еластичний та пружний та не є природним матеріалом. Хоча стандарти багатьох країн дозволяють назвати такий латекс натуральним. Адже сік Гевеї у його складі присутній. Такий підхід у законодавстві дозволяє недобросовісним ділкам видавати свої товари за екологічну, натуральну продукцію. Але, звичайно, вона не йде в жодне порівняння з виробами, виготовленими зі 100% натурального латексу.
5 показників того, що перед вами виріб з природного латексу:
1. Слід уточнити для початку, де виготовлений товар. 13 держав Південно-Східної Азії, що займаються виробництвом 100% природного каучуку, створили об'єднання ANRPC. До нього увійшли уряди Бангладеш, Китайської Народної Республіки, М'янми, Філіппін, Демократичної Республіки В'єтнам і ряду інших держав регіону. Ці країни постачають на 2021 рік 91% від загального світового обсягу латексу. Території країн-членів ANRPC вміщають найбільші площі виростання Hēvea brasiliēnsis - найбільш відомого рослини-каучуконоса. Його сік є основним компонентом латексної піни. Спінити сік необхідно не пізніше, ніж через 11 годин після видобутку. Після закінчення цього часу він застигає, перетворюючись на каучук. З цієї причини сік не експортується.
В інші країни поставляється або каучук (продукт коагуляції латексу), або готові латексні вироби (матраци, предмети одягу, медичні вироби, подушки і т.д.). Експорт природного латексу можливий лише при з'єднанні його з деякими хімічними речовинами (NH3 з домішкою антисептика пентахлорфенолята Na, прискорювача ТМТД, окису цинку, дитіокарбаматів). А це означає, що вся сировина для виробів з латексу, що поставляється з країн ANRPC, являє собою «асорті» з природного каучуку, що стабілізують і бактеріостатичних компонентів, синтетичного бутадієнстирольного каучуку. На товарах із цієї суміші не напишуть «100% натуральний латекс». І собівартість такої продукції буде нижчою.
2. Визначити природний латекс можна понюхавши і помацавши виріб. Спінений сік Гевеї відрізняється ніжною жовтизною. Пахне як повітряні кульки з нотками печива або порошкового молока. При обмацуванні відчувається «жирність», але частинок речовини на пальцях не залишається. Водопоглинання слабке.
«Синтетика» ж, навіть при додаванні 20% неорганічних компонентів в натуральний латекс, являє собою матеріал білого кольору, з яскраво вираженим ароматом парфумів, покликаний приховати запах хімії. Синтетичний латекс практично сухий, з більш шорсткою поверхнею. Мае відмінну влагопроникність. Через певний час штучний матеріал жовтіє, твердне і кришиться.
3. Про що розповість заводське клеймо виробника. Якщо написано «100% натуральний латекс - 100% natural latex», міститься найменування виробника, то продукт майже гарантовано зроблений зі спіненого «молочка» Гевеї. Якщо ж ви прочитали на ярлику «Виготовлено з натурального латексу», «Натуральний латекс - Natural Latex», «100% Латекс- 100% Latex» або просто «Латекс», то перед вами продукт з латексної суміші в пропорції 15% на 85%, у кращому випадку 20% на 80%, де перші значення – кількість натурального соку. Стандарти багатьох держав, дозволяють використовувати словосполучення «натуральний латекс», навіть якщо виріб містить всього 15% природного латексу.
Відсутність найменування фірми-виробника має насторожити вас. Цілком ймовірно, що виготовлена ця продукція кустарно, без дотримання санітарних норм, з використанням речовин, здатних завдати шкоди здоров'ю.
4. Якісна продукція з природного латексу сертифікуеться міжнародними організаціями.
Сертифікати можуть бути різні. Це і підтвердження міцності, і схвалення від асоціації виробників матраців, подушок і інших товарів для сну (ISPA) та інше. Але головне підтвердження якості та складу товарів із природного латексу - їх схвалення німецьким спеціалізованим Екологічним інститутом.
Сертифікат цього інституту є у всіх компаній, що займаються випуском продукції з молочка каучукового дерева. ID цього документа обов'язково вказується на фірмовому лейблі.
Якщо ввести цифри ID в пошуковий рядок на інтернет-ресурсі ECO-Institut https://www.eco-institut-label.de/en/produkte/, то можна легко дізнатися, чи отримувала компанія сертифікат цієї авторитетної організації.
на товарах, протестованих німецьким Еко-інститутом, ставиться ось такий значок:
Правда, його наявність вказує лише на те, що виріб тестувалося інститутом і було визнано відповідним європейським стандартам і не несе загрози здоров'ю людей та навколишньому середовищу. Що і підтверджується сертифікатом.
А ось додаток до цього документу містить детальну інформацію про склад продукту. У ньому зазначено, який латекс лежить в основі товару - 100% натуральний або синтетичний. Міститься інформація про кількість домішок, доданих при вспіненні молочка каучукового дерева. А вони обов'язково присутні. Так як спінити природний латекс без сірчистих сполук і окису цинку неможливо (технологія DUNLOP). Зрозуміло, що менше сторонніх компонентів, тим вище якість виробів.
Щоб визначити відсоток домішок, слід вивчити два основні показники. В першу чергу це абревіатури NR (чистий природний латекс) і SBR ( «синтетичний латекс») і цифри поруч з ними. Вони демонструють, скільки природного латексу міститься в товарі, який ви тримаєте в руках. У гарантовано натуральних виробів NR дорівнює 100%, а SBR 0%.
Часто зустрічається латекс із співвідношенням 20% NR та 80% SBR, (так званий європейський латекс). Але лише 100% NR та 0% SBR – гарантія того, що при виготовленні товару не використовувалися шкідливі хімічні речовини, такі як бутадієн-стирол.
Другий важливий параметр, зазначений у висновку ЕКО-інституту, – Ash Content (вміст золи, включаючи оксид цинку). Говорячи простими словами, числа в цьому рядку вказують, що вміст домішок у виробі всього 3,5% (сірчистих сполук, окису цинку та добавок, що уповільнюють зношування продукції з часом). У виробників якісних товарів число неорганічних добавок не більше 5%. Мінімально зустрічається 2,5%. Тобто зміст чистого природного латексу 95% і 97,5% відповідно.
5. Компанія-виробник 100% натурального латексу, цінність якої полягає в її репутації, обов'язково розмістить на своїх виробах печатку з логотипом.